WYSOKA JAKOŚĆ

KOMFORTOWE ROZWIĄZANIA

STATUT CENTRUM WEBASTO

WYSOKA JAKOŚĆ

Kącik energetyczny

Kącik energetyczny

Nasz kącik energetyczny poświęcony jest najnowszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniom dotyczącym dostarczania energii elektrycznej dla Państwa camperów, łodzi oraz przyczep kempingowych.

Jesteśmy świadomi iż coraz więcej osób podróżujących camperami chce pozostać niezależnym energetycznie od stałego źródła zasilania.

Nasza firma sprzedaje oraz montuje wszystkie niżej opisane rozwiązania.

Związane jest to z coraz bardziej popularną turystyką w której camper jest użytkowany jako pojazd pozostający w ciągłym ruchu (codziennie inne miejsce postoju), a wiemy jak ciężko jest znaleźć możliwość  podłączenia auta do stałego źródła zasilania nie znając lokalnej infrastruktury.

Dodając do tego fakt iż nasze życie jest ściśle związane z prądem jego brak na pokładzie campera jest nie do zaakceptowania.

Obecnie jest kilka źródeł pozyskiwania energii pozostając niezależnym od lokalnej infrastruktury

Poniżej opisane rozwiązania służą do wyprodukowania energii elektrycznej.

  1. Najbardziej popularne baterie słoneczne są dobrym rozwiązaniem pod warunkiem że mamy dostateczne nasłonecznienie i odpowiednią powierzchnię samych solarów. Koszt zestawu do średniej wielkości pojazdu to wydatek około 3000zł. Rozwiązanie na 3+.
  2. Agregat prądotwórczy zewnętrzny Rozwiązanie dobre dla typowo dzikiej turystyki. Jednak dość kłopotliwe w użytkowaniu, należy pamiętać o zapasie paliwa oraz o tym iż trzeba go uzupełniać co 5-8 h. Minusem tego rozwiązania jest również hałas powstający przy pracy urządzenia. Koszt ok. 4000zł.
  3. Agregat prądotwórczy zabudowany na stałe w pojeździe, jest rozwiązaniem dość uniwersalnym jednak jego wielkość  sugeruje raczej duże pojazdy oraz auta wyprawowe. Moc dostarczana z takiego agregatu to 2-4 kw. Agregaty są zasilane bezpośrednio ze zbiornika pojazdu (mogą pracować na LPG, benzynę, diesel), posiadają wbudowany rozrusznik  oraz są stosunkowo ciche. Cena to ok.11-15 tys.
  4. Najnowszym rozwiązaniem dostarczającym energii elektrycznej do pojazdów turystycznych są ogniwa paliwowe EFOY Firma EFOY proponuje kilka wielkości ogniw od 600 do 1600wa. Jest to doskonałe rozwiązanie dla mniejszych oraz średnich amperów, ogniwa zasilane są metanolem który w procesie spalania zamienia się w wodę .jest to praktycznie rozwiązanie bezszelestne .oraz dostarczające wystarczającą ilość energii do normalnego funkcjonowania pojazdu turystycznego  pozostającego poza źródłem zasilania zewnętrznego.

Poniżej kilka rozwiązań służących do przetworzenia energii elektrycznej .

1)   przetwornica napięcia z 12/24V na 230V urządzenie podwyższa napięcie z akumulatorów pojazdu do wielkości takiej jak w domowym gniazdku elektrycznym, urządzenia te wyposażone są w tzw. priorytet prądu zewnętrznego  tzw. jeżeli do pojazdu zostanie podpięte zewnętrzne zasilanie przetwornica automatycznie odłączy się od akumulatorów pojazdu i zacznie dostarczać prąd z zewnątrz, zamontowanie przetwornicy umożliwia korzystanie ze wszystkich standartowych urządzeń elektrycznych bezpośrednio w Państwa pojeździe.

2)   Podwyższacz napięcia 12V na 12V, z 24V na 12V lub z 12V na 24V, urządzenia te są stworzone do tego aby móc maksymalnie wykorzystać moc posiadanych baterii do wyprodukowania  napięcia o żądanej wielkości. I tak urządzenie podwyższające prąd z 12V na 12V faktycznie podwyższa napięcie już z ok. 8-9v do zadanych ok. 14,2V, natomiast podwyższacz  12V na 24V podwyższą napięcie od ok. 8 v do zadanych 26V. urządzenia te pozwalają na maksymalną eksploatacje akumulatorów (szkodliwe dla akumulatorów kwasowych)

 

3) Ładowarki akumulatorów służące do ładowania wszystkich ich typów  posiadają przełączniki umożliwiające wybranie odpowiednich baterii które będą za ich pomocą ładowane. Ładowarki służące do aut turystycznych występują w wielkościach 15,25,45 A. Są to urządzenia montowane na stałe w pojeździe  i służące do ładowania akumulatora startowego oraz 1,2,3,lub 4 akumulatorów pokładowych.

4)   Elektroblock to kompaktowe urządzenie służące do ładowania akumulatorów startowego oraz pokładowych, posiadające wbudowane panele bezpieczników zabezpieczających część mieszkalną campera , oraz umożliwiające podłączenie panelu sterowania i odczytu .panel  ten służy do odczytu stanu naładowania akumulatorów ,umożliwia włączenie pompy wody ,posiada również wbudowany poziom odczytu zbiorników wody czystej i szarej. Na panelu jest również sygnalizacja podłączenia campera do zewnętrznego źródła prądu 230v,bardzo ważną rolą takiego elektroblocku jest również możliwość wyłączenia całego prądu w kamperze pozostawiając tylko pracę lodówki oraz ogrzewania i zewnętrznego oświetlenia nad wejściem. Wyłączenie następuje poprzez wybranie odpowiedniego przycisku na elektroblocku.

5)   przekaźnik napięcia służący do połączenia przedniej oraz tylnej baterii .jest to urządzenie stosunkowo tanie koszt to ok. 150-250złw zależności od mocy takiego z przekaźnika najczęściej jest to ok. 150A.Po uruchomieniu silnika kiedy z alternator pojazdu poda  sygnał D plus taki przekaźnik spina akumulator startowy oraz pokładowy w pojeździe umożliwiając jedno doładowanie po zgaszeniu silnika akumulatory zostają rozpięte co umożliwia korzystanie z akumulatora postojowego bez obawy o uruchomienie silnika.

6)   Kolejnym elementem dotyczącym oszczędnego wykorzystania energii w pojeździe jest zastosowanie w nim oświetlenia energooszczędnego tzw. diodowego lub jarzeniowego . O ile niektórzy nie lubią oświetlenia jarzeniowego to oświetlenie diodowe ciepłe jest bardzo przyjemne. Jego głównym atutem jest znikome zużycie energii i tak np. żarówka 21 w to odpowiednik oświetlenia diodowego ok. 2-3 w , jest to około 10 krotna oszczędność ,która procentuje dłuższym wykorzystaniem akumulatorów.

7)   ważnym elementem zużycia energii w pojeździe jest również jego system ogrzewania Webasto Nowoczesne ogrzewania Webasto aut turystycznych wykorzystują do zasilania paliwo diesla i zużywają niewielkie ilości prądu ich wentylatory są doskonale zaprojektowane a w momencie kiedy ogrzewani osiąga zamierzoną temperaturę automatycznie się wyłącza ,tym samym oszczędzając prąd i utrzymując optymalny klimat w pojeździe turystycznym.

Reasumując aby dzika turystyka była udana musimy przed wyjazdem podjąć decyzje z jakiego źródła prądu podczas wyprawy będziemy korzystać. Należy zrobić rachunek energetyczny pojazdu i policzyć jaka ilość prądu jest konsumowana w ciągu dnia. Na jego zużycie składa się oświetlenie pojazdu, system ogrzewania, klimatyzacja elektryczna, pompa wody, lodówka system TV SAT ,radio. Jeżeli decyzja będzie właściwa nasz wyjazd na pewno będzie udany. Jeżeli zabraknie nam prądu to rozmrożona lodówka, brak ogrzewania oraz egipskie ciemności  nam jej na pewno nie uprzyjemnią.